Jak uczyć się wymowy z Youglish.com

Witajcie! Tym razem bierzemy pod lupę stronę Youglish.com, na której możecie wpisać dowolne angielskie słowo (także nazwy własne) i przeszukać ogromną bazę filmów w celu poznania użycia tego słowa w kontekście oraz poprawnej jego wymowy (istnieje możliwość wyboru wersji brytyjskiej, amerykańskiej oraz australijskiej).

Dostępne nagrania to najczęściej wywiady, filmy dokumentalne, dyskusje panelowe, wykłady czy debaty polityczne z udziałem native speakerów języka angielskiego.

Jest to korpus multimedialny, który przeszukuje YOUTUBE pod kątem wpisanych przez nas słów. Przyjazny interfejs sprzyja nauce. Każdy film można przewijać, a także za pomocą strzałek przeskakiwać do kolejnych filmów, w których wystąpiło wyszukiwane przez nas słowo.

Kilka lat temu podjąłem wraz ze znajomymi próbę stworzenia podobnego narzędzia do nauki języka niemieckiego. Niestety takie przedsięwzięcie wymaga ogromnych nakładów pracy przy transkrypcji filmów i przerosło nas logistycznie, chociaż udało nam się stworzyć prototyp programu do nauki niemieckiego zawierającego kilka przetranskrybowanych filmów. Tutaj pojawi się wpis dotyczący tego przedsięwzięcia (link).

Podsumowując Youglish.com to bez wątpienia skuteczne narzędzie sprawdzania wymowy, zwłaszcza, że wymowa słowa w zdaniu może być często uzależniona od słów sąsiadujących z danym słowem. Więcej o tym w poście na temat connected speech w języku angielskim, a także na ciekawym kanale zajmującym się angielską fonetyką Elemental English.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s