Internet w roli asystenta: jak usprawnić pisanie po angielsku?

Niekiedy trzeba coś napisać po angielsku, najlepiej z jak najmniejszą ilością błędów, z dobrą składnią i możliwie barwnym językiem. Choć internet nas w tym nie wyręczy, to istnieją strony, dzięki którym urozmaicimy nasz tekst, dodamy mu nieco idiomatyczności oraz poprawimy jego przejrzystość i poprawność gramatyczną. Proponowane niżej internetowe narzędzia nie napiszą za nas maila, raportu czy szkolnego wypracowania, ale na pewno uczynią to zadanie łatwiejszym.

Kopiuj/Wklej

Zacznijmy od strony, która oferuje nam gotowe wzory tekstów. Gdy zamierzamy napisać coś co nie wymaga od nas dużej kreatywności, na przykład w elegancki sposób życzyć przyjacielowi powrotu do zdrowia bądź pogratulować mu nowej pracy, wystarczy, że lekko zmodyfikujemy i spersonalizujemy jeden z setek tekstów dostępnych na stronie writeexpress.com

Schody zaczynają się jednak, gdy chcemy napisać coś zupełnie swojego, gdy chodzi na przykład o wypracowanie szkolne czy maila, w którym opiszemy znajomemu miniony tydzień.

W poszukiwaniu właściwego słowa

Załóżmy, że chcemy przyjacielowi przekazać, że uszkodziliśmy sobie kostkę. Pamiętamy, że kostka to ankle, ale zapomnieliśmy jak jest zwichnąć, skręcić, uszkodzić, złamać, wykręcić lub Bóg wie co jeszcze nam się przytrafiło. Pomocny okaże się słownik kolokacji angielskich www.ozdic.com, gdzie po wpisaniu dowolnego słowa pojawią nam się propozycje najczęściej sąsiadujących z nim wyrazów. W przypadku ankle będzie to:

break, hurt, injure, sprain, turn, twist

To naprawdę duży wybór, możemy zatem wybrać dokładnie to słowo, którego szukaliśmy i w ten sposób uczynić nasz tekst bardziej precyzyjnym.

Poprawność pisowni i nie tylko

Prawdziwą rewolucją w pisaniu okazała się natomiast strona www.grammarly.com. Oferuje ona automatyczne sprawdzanie tekstu pod kątem pisowni, a także rodzajników, interpunkcji oraz prostszych zagadnień gramatycznych.

Wystarczy, że założymy darmowe konto i wkleimy gotowy tekst do programu, a ten automatycznie przeskanuje nam nasze dzieło pod kątem pisowni, składni, interpunkcji, a nawet stylistyki. Oczywiście istnieje również opcja płatna, jednak wersja darmowa w zupełności wystarcza, by napisać wolny od błędów tekst.

A jak wy radzicie sobie z pisaniem po angielsku? Korzystacie z pomocy dydaktycznych czy idziecie na żywioł? Podzielcie się opinią w komentarzach.

3 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s