Jak w dwie sekundy opanować słowo w dowolnym języku

Brzmi niewiarygodnie, prawda? Jest w tym zdaniu trochę przesady. Ale prawdą jest, że długi czas szukałem programu, który umożliwiałby tworzenie własnych list słów w dowolnym języku z szybkim i intuicyjnym interfejsem umożlwiającym inteligentne testowanie. Seria programów wydawnictwa EDGARD, o której pisałem wcześniej na blogu ogranicza się do kilku języków europejskich, a strony takie jak E-tutor czy vocabulary.com nadają się świetnie do nauki jedynie angielskiego. Jeżeli jeszcze nie czytaliście o tych narzędziach znajdziecie je we wpisie Jak zwiększyć zasób słów w języku angielskim?

Może ciężko w to uwierzyć, ale strona, którą określiłbym jako odkrycie miesiąca to strona stworzona przez programistę samouka, z której na co dzień korzysta raptem 100 osób. Mowa o myvocab.com.

Czy to się zmieni? Otóż są powody, by sądzić, że stanie się ona popularniejsza. Posiada w końcu kilka sporych zalet:

  • Jest niewiarygodnie szybka w obsłudze (2-3 sekundy na słowo – mierzone stoperem)
  • Umożliwia personalizację – dowolny kierunek nauki w kilkudziesięciu językach
  • Jest darmowa

Tryb wpisywania

Wpisujemy słowo w języku obcym w polu word – np. rosyjskie słowo мир (1)

Aby uzyskać tłumaczenie słowa ustawiamy języki pod polem 6 (ru-pl>rosyjski-polski) i wciskamy przycisk Translate (6), ewentualnie kombinację klawiszy Enter+Shift, które przetłumaczy słowo lub wyrażenie za nas. Następnie dwa razy przycisk Enter, by przeskoczyć dwa kolejne pola. Całość zajmie nam 2-3 sekund. Oczywiście jeżeli znamy lepsze tłumaczenie od automatycznego, wtedy możemy wpisać je ręcznie (np. sprawdzając je w słowniku). Oczywiście ucierpi na tym prędkość wpisywania, ale niekiedy uzyskamy wiarygodniejsze lub pełniejsze tłumaczenie.

W polu (3) możemy dodać nasz komentarz, który podczas funkcji testowania ukaże się po wpisaniu naszej odpowiedzi. Możemy wpisać tu w zasadzie wszystko – przykładowe zdanie, do jakiej części mowy należy dane słowo czy jego synonimy. W zasadzie cokolwiek, na co pozwala nam nasza inwencja twórcza.

Tryb testowania

Kategoria (4) jest istotna, bo pomaga nam uporządkować słowa na potrzeby testowania ich. Możemy wpisać tu nazwę języka, jeśli uczymy się wielu na jednym koncie lub kategorię semantyczną słowa – np. nauka i szkoła, rośliny i zwierzęta czy państwo i polityka. Kategoria pomaga nam nawigować pomiędzy naszymi słówkami.

Dobrze działa także algorytm wyznaczania powtórek na tej stronie. Otóż słowa, które wpiszemy błędnie uzyskują większy stopień trudności. Strona daje dużą autonomię w kwestii wyboru słów do powtórek – możemy testować słowa z dziś, wczoraj, takie które sprawiają nam dużą trudność lub takie co należą do określonej kategorii.

Oto zrzut ekranu listy słówek wraz z dostępnymi właściwościami każdego słowa – od lewej na samej górze (słowo, tłumaczenie, komentarz, kategoria, data edycji, liczba pomyślnych prób, liczba niepomyślnych prób, poziom trudności oraz czas ostatniego testu).

A tu jeszcze podsumowanie najważniejszych zalet programu wraz ze wskazówkami jak z niego korzystać.

ZaletyUwagi
Szybkość wpisywania słówGdy rezygnujemy z automatycznego tłumaczenia czas może się wydłużyć (korzystanie ze słownika lub własnych notatek)
Szeroka gama językówTłumaczenia pojedynczych słów mogą być nieprecyzyjne, ale gdy dodamy drugie słowo precyzujące dane wyrażenie, zwiększa to szansę na poprawne tłumaczenie
Dostępna wymowaWymowa jest syntetyczna, jednak mimo to brzmi naturalnie. Warto powtarzać na głos za lektorem. Opcję czytania na głos po każdej odpowiedzi można według uznania wyłączyć.
Skuteczny system powtórekOpanowanie tego systemu wymaga nieco wprawy, ale możliwe jest testowanie w obu kierunkach, a także testowanie „do skutku”, aż wszystkie błędne słowa przetłumaczymy prawidłowo.

Podsumowując myvocab.org jest świetną alternatywą nauki słówek jezyków niszowych, ale sprawdzi się także w nauce angielskiego i niemieckiego. Z ręką na sercu mogę polecić ją każdemu, kto uczy się słówek do szkoły, pracy czy uczelni.

Napiszcie w komentarzach czy wypróbowaliście już myvocab.com i jakie są wasze spostrzeżenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s